Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Używane są one w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zgodnie z unijnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO) informujemy, że dane osobowe użytkowników
nie są przechowywane ani przetwarzane przez Administratora strony internetowej.

Polityka prywatności w naszym serwisie

title

Leosia – mała osada położona w Powiecie Świeckim, w gminie Drzycim. Tutejsza okolica posiada duże walory przyrodnicze i turystyczne

W Leosi znajduje się łączka papieska, z kapliczką upamiętniająca wizytę papieża Jana Pawła II oraz olbrzymi głaz narzutowy nazwany kamieniem św. Wojciecha.

Laskowice to stara kociewska wieś. Jej pierwsza historyczna nazwa pochodzi z 1328 r. i została zapisana jako Lasovic.

Pierwsza wzmianka historyczna o wsi pochodzi z dokumentu wielkiego mistrza Wernera von Orselna z 1328 r., gdzie wzmiankuje się osadę Laskowice graniczącą ze wsią Belno. Laskowice było już wtedy w rękach rycerskich.

Lniano jest wsią gminną leżącą w granicach terytorium powiatu świeckiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Gwarowa nazwa wsi to Lniono.

Powstanie Lniana jako osady datuje się najprawdopodobniej na XII wiek, chociaż brakuje bliższych danych na ten temat.

Drzycim to jedyna miejscowość w Polsce o takiej nazwie. Tędy prowadzi dawny trakt z Nowego i Grudziądza do Bydgoszczy i Torunia.

Pierwsze wzmianki o Drzycimiu z 1091 r. znajdujemy w „Kronice..." Galla Anonima jako DRZU. Wieś wzmiankowana była już regularnie w XI w., a także 1263 i w 1360 roku.

Gródek, czyli wzgórze, które dominuje nad doliną rzeki Wda. To tu, w czasach średniowiecza znajdowała się strażnica, która strzegła brodu.

W tym miejscu w XI wieku miała miejsce bitwa, która została opisana przez Galla Anonima w „Kronika Polska”. Ta bitwa jest opisana jako bitwa pod Drzu.

Osłowo to stara kociewska wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Jeżewo.

Dzieje wsi sięgają początku panowania Krzyżaków na Pomorzu Gdańskim (1309 r.). Pierwsza wzmianka historyczna o wsi pochodzi z 1328 r. Od najdawniejszych czasów Osłowo było własnością rycerską, a później szlachecką.

Przysiersk – wieś kociewska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Bukowiec.

Parafia Przysiersk powstała jako filia Parafii Świecie n/W., prawdopodobnie w czasie pobytu Św. Wojciecha na ziemi pomorskiej w 1325r. z fundacji książąt gdańskich.

JSN Dona is designed by JoomlaShine.com