Gródek, czyli wzgórze, które dominuje nad doliną rzeki Wda. To tu, w czasach średniowiecza znajdowała się strażnica, która strzegła brodu.
W tym miejscu w XI wieku miała miejsce bitwa, która została opisana przez Galla Anonima w „Kronika Polska”. Ta bitwa jest opisana jako bitwa pod Drzu.
Drzu to była pradawna nazwa Drzycimia. Tutaj Władysław Hermana, wybrał się na wyprawę wojenną, aby podbić Pomorzan, wracając z bogatymi łupami, nie spodziewał się zasadzki ze strony Pomorzan, którzy zagrodzili mu drogę uniemożliwiając dalszy powrót. Doszło do krwawej bitwy w dniu 5 kwietnia 1091 roku. Bitwa trwała od około godziny 9:00, aż do nocy.
W wieku XIII i XIV Krzyżacy w tym samym miejscu wybudowali własną warownię. Warownia strzegła drogi zwanej „via mercatorum”, czyli drogi kupieckiej, która prowadziła ze Świecia przez Belno na Skórcz i dalej do wybrzeża. Był to szlak bardzo łatwy do przebycia, bo na swej drodze nie przecinały go żadne duże rzeki.
Warowny gród stojący na tzw. „Drodze kupieckiej” chronił i dawał bezpieczeństwo wszystkim przemierzającym ten region. Również św. Wojciech, jak można się spodziewać korzystał z gościnności gospodarzy tego grodu.
Nowi właściciele Gródka wybudowali sobie na zachód od zamku wygodny dwór. Na uwagę zasługują zachowane fragmenty fundamentów zamku krzyżackiego. Znajdują się one około 200 metrów na południe od mostu.
Szczególnie interesujący jest „odkryty” w roku 1986 drewniany dwór z końca XVIII stulecia, niedaleko ruin zamku majątku Michała i Teresy Sczańskich w Gródku. Dwór należy do najstarszych zachowanych na Pomorzu drewnianych dworków szlacheckich.
Po opanowaniu Pomorza przez Krzyżaków wykorzystano obronne wzgórze i wybudowano niewielki zamek formie wieży otoczonej z jednej strony przez Wdę, a z drugiej strony przez bezimienny dziś potok.
Ostatnia wzmianka o istnieniu zameczku pochodzi z roku 1464, gdy ów znalazł się w ręku wojsk polskich i został oddany wojewodzie Kościeleckiemu. Prawdopodobnie w ciągu kolejnych 5 lat wojny został zniszczony i więcej go nie odbudowano, wykorzystując ruiny i fragmenty jako źródło materiału budowlanego.
Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gródek_(wieś_w_województwie_kujawsko-pomorskim) i innych stron internetowychFoto: Cayetano