Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Używane są one w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zgodnie z unijnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO) informujemy, że dane osobowe użytkowników
nie są przechowywane ani przetwarzane przez Administratora strony internetowej.

Polityka prywatności w naszym serwisie

title

Przysiersk – wieś kociewska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Bukowiec.

Parafia Przysiersk powstała jako filia Parafii Świecie n/W., prawdopodobnie w czasie pobytu Św. Wojciecha na ziemi pomorskiej w 1325r. z fundacji książąt gdańskich. Po upadku Biskupstwa Pomorskiego z siedzibą w Kołobrzegu do 1821 r. podlegała jurysdykcji biskupa Włocławskiego i należała do diecezji chełmińskiej. Od 1992 r. należy do diecezji pelplińskiej.

Obecnie kościół Św. Wawrzyńca w Przysiersku — neogotyk nadwiślański. Obecny kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca stanął w 1823 r. Budował go z kamienia polnego ks. Proboszcz Maciej Nowak-Wysocki. Wystrój kościoła barokowy pochodzi z poprzedniego kościoła drewnianego.

Najcenniejszymi elementami wyposażenia świątyni są: późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z pierwszej połowy XVI wieku, barokowy ołtarz główny, również datowany na pierwszą połowę XVI wieku, a także barokowe ołtarze boczne z XVII wieku. Pochodzą one jeszcze z poprzedniego, drewnianego kościoła. Nazwa „Przysiersk” 1326-27 „Preserscho” , 1328 „Heynco de Preseczesco ...

W XV w. pojawiła się też nazwa niemiecka ukuta od nazwy osobowej Heinrich + Dorf (wieś) a związana z osadzaniem wsi na prawie niemieckim przez Krzyżaków. Nazwa ta przywrócona została w okresie zaboru pruskiego a następnie podczas okupacji niemieckiej.

Za: http://www.parafiaprzysiersk.pl/index.php/hi
www.wikipedia.pl

            

 

        

Fotos: Cayetano

JSN Dona is designed by JoomlaShine.com